Jak ve společné domácí izolaci obohatit vztah(y)

Současná epidemie nás může naučit hodně o sobě a především o tom, jak fungovat v blízkých vztazích. Nastala zcela nová situace, kdy jsou tisíce lidí najednou zavření spolu doma téměř 24/7. Nemáme moc možností externí zábavy, a tak jsme nuceni najednou více komunikovat a učit se, jak být spolu. 

Ve výzkumné studii o lidském štěstí, která probíhá více než 80 let, došli vědci k tomu, že kvalitní vztahy dokážou významně chránit zdraví člověka. Podle nich dokonce i více než genetická výbava (Waldinger, 2017).

Jak tedy společně trávit tolik času, abychom svůj vztah prohloubili a nelezli si na nervy? Sepsala jsem pro vás tipy, které vám můžou okořenit nejeden den. Některé z nich mám vyzkoušené, na další se teprve chystám. Jak tak nad nimi přemýšlím, tak se těším, že budeme spolu v úzkém kruhu rodinném. Bez rozptylování. Bez lákadel zábavního průmyslu, ven z kolečka práce-rozptýlení-únava.

  1. Předčítejte si navzájem knížku.

Jeden nahlas čte, druhý (další) uvelebení v pelíšku poslouchají. Pokud najdete dobrou knížku, máte postaráno o řadu napínavých a krásných chvil. Já mám na tomhle společném čtení nejradši beletrii. Pokud čtete s partnerem, doporučuji knihu Projekt manželka. Pro širší rodinný kruh může být třeba Jsou světla, která nevidíme, Vejce a Já, 100 letý stařík atd. S kámoškou by mě bavila číst knížka Muž s vůní kávy, žena s příchutí skořice :). Volba knih je individuální.

2. Povídejte si do hloubky.

Skvělým návodem je – 36 otázek vedoucích k lásce. Díky otázkám poznáte toho druhého ještě lépe a otevře se vám spousta témat k povídání. A třeba se do sebe znovu zamilujete

3. Zahrajte si hru “Na přání”

Pravidla jsou jednoduchá. Určíte si čas (ze začátku si dejte max 2 hodiny), kdy jeden dělá všechno pro toho druhého. Bez poznámek, bez kritiky, prostě přijme jeho přání snaží se to splnit. Pak se role prohodí. Je to skvělé cvičení na dávání a přijímání. Máte v něm plnou pozornost a tím prohlubujete váš vztah.

4. Dělejte společné masáže

Může fungovat i pokud máte u sebe děti. Jeden člen rodiny si lehne na zem a ostatní ho opečovávají a masírují.

5. Zazpívejte si karaoke

Pusťte si na Youtube písničky v karaoke verzi (nebo na Spotify + program na lyrics) a zpívejte! Uvidíte, že doma je to ještě lepší než v karaoke baru.

6. Zahrajte si společenskou hru

Dostihy a sázky jsou na dlouhé dny doma nejlepší :). Moje nejoblíbenější je hra Dixit, dále doporučuju Osadníky z katanu nebo Krycí jména. Pokud jste jen ve dvou, tak zkuste Scrabble nebo piškvorky.

7. Zatancujte si doma

Jak se zpívá v jedné písničce “kde není muzika, tam život naříká..”. Naplňte váš byt/dům hudbou a zkuste si zatančit. Zpočátku to možná bude zvláštní (pokud na to nejste zvyklí) a budete třeba jen dva, ale zjistíte, že to je uvolňující a že jste si najednou blíž.

8. Odpočiňte si od sebe

I když o svůj vztah pečujete a respektujete se, je logické, že vám po delší době strávené spolu můžou ti další lidé lézt na nervy. Proto se i v izolaci snažte mít každý svůj prostor. Pokud přes den pracujete z domu, buďte třeba každý v jiném pokoji, běžte sami na procházku, někde se zašijte, ať se na sebe můžete pořád těšit.

PS: Je tu ještě bod 9 a 10, ale ty už nejsou pro každého:

9. Nacvičte divadlo

Tohle jsem ještě nezkoušela, ale doufám, že moje rodina bude pro :). Pokud máte hodně času, zkuste si zahrát divadelní hru. Je to prima aktivita, do které zapojíte i děti školního věku. Vytiskněte si scénář vaší oblíbené divadelní hry, rozdělte si role a hrajte! 

Pokud jste jen dva, najděte si úryvek scénáře nějakého filmu a zahrajte dvě postavy.

10. Vyzkoušejte vědomé milování

Dejte si na sex několik hodin času a jen se hlaďte, hýčkejte, mazlete. Uvidíte, kam až se dostanete.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení